Vedúci laboratória:
Ing. Július Brtko, DrSc.
Zoznam členov laboratória:
Mgr. Dana Macejová, PhD.
Mgr. Soňa Scsuková, CSc.
MUDr. Vladimír Lenko
MVDr. Ján Liška, CSc.
Mária Danihelová
Dana Zemeková
Doktorandi:
Ing. Lucia Bialešová
Mgr. Kvetoslava Smolíková
LABORATÓRIUM MOLEKULÁRNEJ ENDOKRINOLÓGIE (LME)
1. Vedecké zameranie
Vedecká práca laboratória je zameraná na výskum charakteru a funkcie nukleárnych receptorov hormónov – ligandom indukovateľných transkripčných faktorov v organizme vo vzťahu k chemoprevencii a terapii niektorých onkologických ochorení (karcinómy štítnej žľazy, prsníka, obličiek). Plná funkčnosť jadrových receptorov v organizme je nielen nevyhnutná k biologickému účinku významného počtu hormónov, ale aj k účinku niektorých ďalších biologicky aktívnych látok. Dôsledkom rôznych zmien na úrovni nukleárnych receptorov môže dôjsť k supresii alebo dokonca až úplnej eliminácii odpovede organizmu na príslušný hormón, čo následne vedie k vzniku závažných spoločenských (?nie civilizačné?) ochorení typu čiastočnej alebo úplnej rezistencie organizmu na príslušný hormón.
Štúdium mechanizmu účinku hormónov štítnej žľazy, retinových kyselín, ako aj dihydroxyvitamínu D3 je orientované na riešenie vplyvu vonkajších, ale aj vnútorných faktorov na expresiu, afinitu a koncentráciu transkripčných faktorov indukovateľných príslušnými hormónmi alebo biologicky aktívnymi látkami v organizme, ďalej na poznanie schopnosti týchto transkripčných faktorov viazať sa na špecifické úseky DNA, tzv. "cis-acting responsive elements“. Ďalším zámerom laboratória je prispieť k poznaniu úlohy nukleárnych receptorov v normálnom, preneoplastickom a nádorovom tkanive, ďalej priniesť nové poznatky o možnej modulácii expresie nukleárnych receptorov v rôznych experimentálnych in vitro, ako aj in vivo modeloch. Ďaľším cieľom laboratória je priniesť nové poznatky v oblasti vývoja a biologickej charakterizácie aktívnych ligandov nukleárnych receptorov vyznačujúcich sa protinádorovým účinkom. Nové ligandy nukleárnych retinoidných a retinoid X receptorov a receptora pre dihydroxyvitamín D3, ktoré majú účasť pri indukcii príslušných transkripčných faktorov, môžu predstavovať významnú zmenu pohľadu na molekulárne procesy uskutočňujúce sa v nádorovej bunke. Získanie nových poznatkov v týchto špecifických oblastiach molekulárnej endokrinológie umožní objasniť nepoznanú vybavenosť rôznych typov ľudských nádorových buniek ligandom indukovateľnými transkripčnými faktormi.V budúcnosti očakávame získanie originálnych poznatkov najmä z oblasti výskumu biologických vlastností nových ligandov nukleárnych receptorov s minimálnymi nepriaznivými vedľajšími účinkami pre onkologického pacienta s perspektívou ich využitia v klinickej onkológii.
Vedeckým zameraním laboratória je zároveň štúdium mechanizmov regulácie procesov prebiehajúcich v ovariálnych folikuloch (steroidogenéza, expanzia oocyt-kumulárnych komplexov, meiotické zrenie oocytov), ktoré sú základom úspešnej ovulácie a fertilizácie, ako aj účinok enviromentálnych faktorov (endokrinné disruptory), faktorov životosprávy (fajčenie) a nanomateriálov na tieto procesy. Získané nové poznatky môžu prispieť k objasneniu príčin stúpajúcej infertility u žien a jej možnej liečby.
2. Vybrané výsledky, ich ohlas, dopady a medzinárodná spolupráca
Zistili sa originálne výsledky o expresii podtypov jadrových (nukleárnych) retinoidných a rexinoidných receptorov vo veľmi raritnom, avšak výrazne zhubnom nádore tzv. „Triton“- nádoru metastazujúceho do periférnych nervov (menej ako 90 zaznamenaných prípadov výskytu Tritonovho nádoru v celosvetovom meradle prevažne u pediatrických pacientov).
“Non-Hodgkinov” lymfóm štítnej žľazy tiež predstavuje vzácne sa vykytujúci nádor prevažne u starších žien. Naše laboratórium prinieslo originálne výsledky o expresii jednotlivých podtypov nukleárnych retinoidných a rexinoidných receptorov v uvedenom nádore.
Naše pôvodné poznatky a metodický potenciál z oblasti výskumu nukleárnych receptorov výrazne prispel i k spoluprácii s Oddelením chémie a biochémie na Univerzite v Salzburgu, Karlovou univerzitou v Prahe so sídlom v Plzni, Lekárskou fakultou ako aj Prírodovedeckou fakultou Palackého univerzity v Olomouci. Záujem o oblasť výskumu Laboratória molekulárnej endokrinológie, Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV sa prejavil v minulej dekáde rokov výzvou renomovaných vedeckých inštitúcií z Francúzska, Veľkej Británie, Španielska, Nemecka a Rakúska o spoluprácu v rámci 5. Rámcového programu Európskej komisie, čo vyústilo do riešenia spoločného medzinárodného projektu (VITAGE) QLRT-1999-00830: “Vitamin A, Vitamin E and Carotenoid Status and Metabolism during Ageing: Functional and Nutritional Consequences”.Ďalej LME participovalo v riešení “Centre of Excellence” projektu taktiež v rámci 5. Rámcového programu Európskej komisie (STRESSNUTS, 200), ICA1-CT-70008 s názvom “Reduction of Negative Impact of Environmental Factors on Human Health“. Spolupráca LME s renovovanými vedecko-výskumnými inštitúciami v Európe pokračovala aj v rámci riešenia medzinárodného projektu “Network of Excellence” 6. Rámcového programu Európskej komisie (CASCADE) FOOD-CT-2004-506319 s názvom: “Chemicals as Contaminants in the Food Chain“, kde spolu s LME Ústavu experimentálnej endokrinológie ako partneri projektu participovali renomované vedecké ustanovizne vo Švédsku, Finsku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku a v Maďarsku.
V rámci riešenia medzinárodného projektu “Dysregulation of Endogenous Steroid Metabolism Potentially Alters Neuronal and Reproductive System Development: Effects of Environmental Plasticizers” (ENDOMET, QLK4-CT-2002-02637) 5. Rámcového programu Európskej komisie sme ukázali, že látky používané ako plastifikátory môžu ovplyvňovať procesy nevyhnutné pre úspešnú ovuláciu a fertilizáciu. Vrámci spolupráce s Ústavom živočíšnej fyziologie a genetiky AV ČR, „Sekce reprodukce a vývojové biologie savců“, študujeme parakrinné/autokrinné pôsobenie lokálne produkovaných faktorov na intrafolikulárne procesy (zapojenie proteolytickej aktivity, úloha oocytárnych faktorov, prozápalových faktorov). V súčastnosti sa zameriavame na štúdium možného toxického účinku nanomateriálov na funkcie reprodukčného systému na úrovni ovária a hypofýzy ako nadriadenej jednotky.
3. Súčasné projekty a aktivity
LME úspešne riešilo APVV projekt s názvom: „Molekulárne mechanizmy účinku retinových kyselín vo vzťahu k terapii karcinómov štítnej žľazy, prsníka a obličky“, APVV-0120-07 (NUREX), kde zodpovedným riešiteľom bol Ing. Július Brtko, DrSc. V súčasnosti LME rieši medzinárodný APVV projekt „Aplikácia proteomických techník pre sledovanie účinkov biologicky aktívnych ligandov retinoidných receptorov využiteľných v terapii karcinómu prsníka“ APVV-SK-CZ-0211-11 (zodpovedný riešiteľ: Ing. Július Brtko, DrSc.) a ako spoluriešiteľ participuje na riešení APVV projektu „Zmeny v metabolizme bunky vyvolané nadexpresiou transportéra liečiv P-glykoproteínu v leukemických bunkách“, APVV-0290-10 (LEUPGLY). Ďalej, LME rieši projekt VEGA s názvom: „Dôsledky transaktivačných procesov sprostredkovaných transkripčnými faktormi indukovateľnými rexinoidmi v karcinóme mliečnej žľazy potkana“ 2/0022/08, kde je zodpovedným riešiteľom je Mgr. Dana Macejová, Ph.D. Zároveň sa v LME rieši VEGA projekt s názvom: „Štúdium a hodnotenie reprodukčnej toxicity nanočastíc na in vitro modeloch“ 2/0165/11, kde je zodpovedným riešiteľom Mgr. Soňa Scsuková, CSc.
4. Metodické prístupy zavedené a v poslednej dekáde rokov používané v Laboratóriu molekulárnej endokrinológie:
- Izolácia bunkových jadier cieľového tkaniva izopyknickou ultracentrifugáciou s následnou izoláciou frakcie nehistónových jadrových proteínov obsahujúcich sústavu ligandom indukovateľných transkripčných faktorov;
- Presné stanovenie afinity, koncentrácie a maximálnej väzobnej kapacity nukleárnych receptorov pre kyselinu all-trans retinovú (RAR) a nukleárnych receptorov pre 3,5,3´-trijód-L-tyronín (TR);
- Experimentálny model indukcie intraduktálnych proliferácií a karcinómu mliečnej žľazy u samíc potkanov Sprague-Dawley; Histologické vyšetrenia tkanív z experimentov.
- Gélová retardačná rádioizotopová analýza (electrophoretic mobility shift assay) pre analýzu vlastností komplexov: RA-RAR-RARE a T3-TR-TRE, dihydroxyvitamín D3-VDR-VDRE v normálnom, preneoplastickom a nádorovom tkanive;
- „Super-shift assay“, rádioizotopová metóda pre identifikovanie väzby jednotlivých podtypov nukleárnych receptorov pre kyselinu all-trans retinovú a 3,5,3´-trijód-L-tyronín na príslušné špecifické úseky DNA („response elements“);
- PCR techniky s využitím reverznej transkripcie pre analýzu expresie ligandom indukovateľných transkripčných faktorov (RARα, RARβ, RARγ, RXRα, RXRβ, RXRγ, TRα1, TRβ, VDR, ERα, ERβ) a ich korepresorov (N-CoR, SMRT) a koaktivátorov (SRC-1) v bunkových líniách a v tkanivách;
- Stanovenie aktivity jódtyronín 5´-dejodázy jódtyronínu typu I rádioizotopovou metódou;
- Stanovenie aktivity transglutaminázy rádioizotopovou metódou;
- Western blot metóda na analýzu syntézy proteínov
- Primárne kultúry oocyt-kumulárnych komplexov, ovariálnych granulóznych buniek a hypofyzárnych buniek
- Rádiometrické stanovenie syntézy kyseliny hyalurónovej
- Hodnotenie meiotického zrenia oocytov
5. Výber najvýznamnejších publikácií (IF ≥2) pracovníkov Laboratória molekulárnej endokrinológie.
1. Paris M., Escriva H., Schubert M., Brunet F., Brtko J., Ciesielski F., Roecklin D., Vivat-Hannah V., Jamin E.L., Cravedi J-P., Scanlan T.S., Renaud J-P., Holland N.D., Laudet V.: Amphioxus post-embryonic development reveals the homology of chordate metamorphosis. Curr. Biol., 18: 825-830, 2008. (IF: 10,539)
2. Scsucova S, Palacios D, Savignac M, Mellström B, Naranjo JR, Aranda A: The repressor DREAM acts as a transcriptional activator on vitamin D and retinoic acid response elements. Nucleic Acids Research 33: 2269-2279, 2005. (IF: 7,836)
3. Brtko J., Rock E., Nezbedová P., Križanová O., Dvorčáková M., Minet-Quinard R., Farges M-C., Ribalta J., Winklhofer-Roob B.M., Vasson M-P., Macejová D.: Age-related change in the retinoid X receptor beta gene expression in peripheral blood mononuclear cells of healthy volunteers: Effect of 13-cis retinoic acid supplementation. Mech. Ageing Dev., 128: 594-600, 2007. (IF: 5.799)
4. Brtko J., Thalhamer J.: Renaissance of the biologically active vitamin A derivatives: Established and novel directed therapies for cancer and chemoprevention (Invited review). Curr. Pharm. Design, 9: 2067-2077, 2003. (IF: 4,774)
5. Macejová D., Rádiková Ž., Macho L., Liška J., Brtko J.: MNU-induced carcinogenesis of rat mammary gland: Effect of thyroid hormone on expression of retinoic acid receptors in tumours of mammary gland. Mol. Cell. Endocrinol., 244: 47-56, 2005. (IF: 4,119)
6. Mlynarčíková A, Kolena J, Ficková M, Scsuková S: Alterations in steroid hormone production by porcine ovarian granulosa cells caused by bisphenol A and bisphenol A dimethacrylate. Mol. Cell. Endocrinol. 244: 57-62, 2005. (IF: 4,119)
7. Dvořák Z., Vrzal R., Ulrichová J., Macejová D., Ondková S., Brtko J.: Expression, protein stability and transcriptional activity of retinoic acid receptors are affected by microtubules interfering agents and all-trans retinoic acid in primary rat hepatocytes. Mol. Cell. Endocrinol., 267: 89-96, 2007. (IF: 4,119)
8. Brtko J., Dvorak Z.: Role of retinoids, rexinoids and thyroid hormone in the expression of cytochrome P450 enzymes. Current Drug Metabolism, 12: 71-88, 2011. (IF: 3,896)
9. Macejová D., Ondková S., Jakubíková L., Mlynarčíková A., Scsuková S., Liška J., Brtko J.: MNU-induced mammary gland carcinogenesis: Chemopreventive and therapeutic effects of vitamin D and Seocalcitol on selected regulatory vitamin D receptor pathways. Toxicol Lett., 207: 60-72, 2011. (IF: 3,581)
10. Macejová D., Križanová O., Brtko J.: Different mRNA expression profiling of nuclear retinoid, thyroid, estrogen and PPARgamma receptors, their coregulators and selected genes in rat liver and spleen in response to short-term in vivo administration of 13-cis retinoic acid. Toxicol. Lett., 184: 114-120, 2009. (IF: 3,249)
12. Szabová Ľ., Macejová D., Dvorčáková M., Mostböck S., Blažíčková S., Zórad Š., Walrand S., Cardinault N., Vasson M-P., Rock E., Brtko J.: Expression of nuclear retinoic acid receptor in peripheral mononuclear cells (PBMC) of healthy subjects. Life Sci., 72: 831-836, 2003. (IF: 2,454)
13. Mlynarčíková A., Nagyová E., Ficková M., Scsuková S.: Effects of selected endocrine disruptors on meiotic maturation, cumulus expansion, synthesis of hyaluronan and progesterone by porcine oocyte-cumulus complexes. Toxicol. in vitro 23: 371-377, 2009. (IF: 2,473)
Obr.1 Personálne obsadenie LME. Zľava: MUDr. V. Lenko, MVDr. J. Liška, CSc., M. Danihelová, Mgr. D. Macejová, PhD., Ing. L. Bialešová., Mgr. S. Scsuková, CSc., D. Zemeková, Ing. J. Brtko, DrSc.